Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Reechivalare - VETASSESS

editat februarie 2018 în Discuții generale

Salutare.
Am deschis acest topic pentru cei care se afla sau se vor afla in aceeasi situatie in care ma aflu si eu... respectiv expirarea echivalarii studiilor si reechivalarea.
Astazi am trimis mail la vetassess sa cer lamuriri cu privire la procesul de reechivalare a studiilor.
Situatia mea :- in Iulie 2015 am primit echivalarea pentru 5.2 ani vechime in munca pe codul ANZSCO 232611
-in iulie 2017 echivalarea a expirat
-februarie 2018 - lamuriri privind procedura de reexaminare
Va tin la curent imediat ce urmeaza sa primesc clarificari din partea VETASSESS.

Toate cele buna pana atunci ;)

Post edited by J on
Taguit:

Comentarii

  • Spor Chiricosu!

    Btw, cum de nu ai facut nimic din 2015 si pana acum ?

  • @J a zis:
    Spor Chiricosu!

    Btw, cum de nu ai facut nimic din 2015 si pana acum ?

    Am sperat ca apare la 1 iulie meseria in SOL :smile: si uite asa a mai trecut 1 an, apoi am avut niste evenimente neplacute, a mai trecut 1 an, si uite asa am intrat in al 3-lea an.... imediat :smiley:

  • editat februarie 2018

    Revin cu primul raspun din partea vetassess, primit in ziua urmatoare solicitarii mele... deci PROMPTI ;)

    Intrebare :

    " My question is : if i have completed in 2015 the assessment for ANZSCO 232611 - Urban and regional planner, i still have to take it from the start with documents to upload on the platform or i have to upload only documents regarding 2015-2018 period of time ?
    Please advise me what is the process that i have to follow."

    **Raspuns : **

    "Dear Miruna,
    Thank you for your email.
    I’m not quite clear about your enquiry.
    Do you wish to apply for a reassessment? If yes, you will need to provide any additional relevant supporting documents (not previously attached to your application).
    However for a new application, you still need to upload all required documents including the ones supplied previously, please see the list of required documents at http://www.vetassess.com.au/skills-assessment-for-migration/general-occupations/eligibility-criteria
    For more information about Skills Assessments with VETASSESS, click on the links below:
    Find out how your application is progressing
    What are the fees involved
    Get your assessment reissued, reassessed or appeal a decision
    If you need further assistance, please contact us again at migrate@vetassess.com.au. "

    Acum sunt la cel de-al doilea mail prin care cer clarificari la raspunsul lor, in sensul ca nu inteleg cum completez la reassessment doar documentele de dupa echivalare, pentru ca in sistem nu im ipermite. singura optiune ramanand a crea o noua aplicate, deci un assessment nou.

    Astept raspuns ;)

    Post edited by chiricosu on
  • JJ
    editat februarie 2018

    Pai nici eu nu inteleg ce ai intrebat.

    Intrebarea ta nu este clara, nici din punctul lor de vedere si nici al meu.

    Reformulează daca poti si fii mai clar si mai explicit. Cu cat mai explicit cu atat mai bine.

    Post edited by J on
  • ****> @J a zis:

    Pai nici eu nu inteleg ce ai intrebat.

    Intrebarea ta nu este clara, nici din punctul lor de vedere si nici al meu.

    Reformulează daca poti si fii mai clar si mai explicit. Cu cat mai explicit cu atat mai bine.

    Ei.... in spatele intrebarii a fost o scurta istorie si am prezentat situatia : cine sunt, de unde, pentru ce tip de viza aplic, cand am primit echivalarea, de cand a expirat si de ce.

  • Si iata ca a venit si raspunsul la intrebarea mea "Exista posibilitatea sa incarc in aplicatie doar documentele din perioada 2015-2018 sau trebuie sa deschid o noua aplicatie si sa reiau tot procesul de la capat ? "

    Raspuns :

    "Applicants with a previous positive full skills assessment from VETASSESS now wishing to add further qualifications and/or employments by nominating the same occupation for Points test advice (PTA) purposes, can apply to VETASSESS by completing the SRG35 Application for VETASSESS Advisory Letter for Points Test Purposes (VETASSESS occupations).
    This completed and signed form can be sent via email along with any additional relevant supporting documents (not previously attached to their application) and the payment to migrate@vetassess.com.au
    This application cannot be lodged online. On successful receipt of application fees you will be able to view your PTA application online.
    You will receive a Skills Assessment outcome letter including:
    -advice on the highest qualification level; and
    -the date you are deemed skilled for your nominated occupation. "

    Ura... trimit mail doar cu ultimele documente

  • Super raspuns. Nice and easy. :hushed: