Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Sponsorizare membru al familiei pentru obtinere viza

Salutare,

Mai intai trebuie sa spun ca nu am cautat foarte mult, adica pe alte forumuri atat romanesti cat si straine, pentru ca sper sa gasesc un raspuns mai repede de la unul (unii) dintre voi de aiic de pe forum.

Intrebarea e urmatoarea: exista cumva posibilitatea, si daca da, ce conditii trebuie sa indepliensc eu ca sa pot sustine/sponsoriza pe fratele meu care vrea viza permanenta in Australia? Un pic mai in detaliu treaba e cam asa: el a lucrat cam 3 ani si jumatate in Australia, acum nu mult timp dar din cauza situatiei globale din domeniul petrolier nu isi mai gaseste job aici. Cel putin nu la o firma dispusa sa-i ofere sprijin pentru 457. Si, mai mult decat atat, e foarte aproape de 40 de ani dupa implinirea careia punctajul ii va scadea si deci si sansele la o viza "normala". 

Astept raspunsurile oricaruia stie ceva despre acest subiect.

Multumesc

Comentarii

  • @RoYuLee din pacate nu prea ai cum sa-l sponsorizezi, decat daca-l angajezi.

    Singurele solutii pe care le are sunt cele pe care le are toata lumea

    189/190/457/etc.

    Ar mai fii i viza de intregire a familiei, dar sunt niste conditii de indeplinit.
  • J, 

    La aia ma si grandeam, la cea de intregirea familiei dar nu am inteles de pe border care ar fi conditiile sa-ti aduci fratele/sora aici. 
  • RoYuLee a zis:
    J, 

    La aia ma si grandeam, la cea de intregirea familiei dar nu am inteles de pe border care ar fi conditiile sa-ti aduci fratele/sora aici. 
    Dureaza FOARTE multi ani, cereri foarte multe, si locuri alocate putine/prioritate mica. Conditii foarte stricte (daca tin bine minte, tu trebuie sa fii singura ruda de grad 1, si nu mai stiu sigur dca trebuie sa demonstrezi ca depinde financiar de tine... dar stiu ca erau ceva aberatiii de genul asta)
  • Lucian said:
    RoYuLee a zis:
    J, 

    La aia ma si grandeam, la cea de intregirea familiei dar nu am inteles de pe border care ar fi conditiile sa-ti aduci fratele/sora aici. 
    Dureaza FOARTE multi ani, cereri foarte multe, si locuri alocate putine/prioritate mica. Conditii foarte stricte (daca tin bine minte, tu trebuie sa fii singura ruda de grad 1, si nu mai stiu sigur dca trebuie sa demonstrezi ca depinde financiar de tine... dar stiu ca erau ceva aberatiii de genul asta)
    Mersi Lucian, intre timp am mai "sapat" si am inteles cum sta treaba.