Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

celalalt...SURPRIZE, SURPRIZE...celalalta fata a Australiei

Deci trebuie sa va povestesc...si despre celalalta fata a Australiei, aia mai intunecata...

Avem biletele de avion, avem deja cam toate treburile puse in ordine, maine plecam la Belgrad la ambasada sa ne punem vizele in pasapoarte...Dar nu avem cazare pentru cand vom ateriza in Australia!

Planul e simplu, cautam o cazare temporara, pentru 1 saptamana, maxim doua, de preferat un "shared accommodation" sau "short term rental"...

Exista o suta de mii de milioane de zeci de site-uri care gazduiesc anunturi de acest gen... Cand am inceput sa cautam, nu ne-am gandit nici o clipa, si nici nu am fost preveniti, de posibilele tzepe...

Drept urmare, am cautat, am gasit vreo 15 chestii care ne-au trezit interesul, am contactat pe respectivii, si am asteptat un raspuns. Din 15, au raspuns 10...din astia 10, am ales si noi vreo 6 carora le-am dat mesaj exprimandu-ne interesul clar pentru prorpietatea respectiva...E, ca sa vezi, ne-au raspuns doar trei pana acum, in doua zile, toate trei fiind "shared accommodation"...

Ce sa va spun, niste conditii ideale, net, tv, utilitatile incluse in chirie...iar chiria de 600-800 $ pe luna!...si unde mai pui ca aproape toate anunturile erau date de "27 years old singel female" sau pe la 30...cat de bine sa sune?!

Luam legatura pe skype cu primul care ne-a raspuns...pe camera web o fatuca nici urata nici frumoasa, nici prea slaba, dar nici grasa...asa, de o plimbare ;-) ... numai ca nu vorbea ea! vorbea un barbat cu vocea subtiata, iar ea nici macar nu mima sau sa dea din buze ca la un playback obosit!... si ca sa vezi "ghinion", nu le mergea nici netul prea bine, drept urmare am inchis camerele web, si noi vorbeam, iar "ea" scria...

Nici asta nu ar fi fost o problema, ca daca nimerim cu o "ea" de i se scoala dimineata si face pipi din picioare nu ar fi bai, ca sunt metode mai dure sau foarte dure de a refuza posibilele oferte de placeri carnale anormale...daaar...

Din "nefericire", ea tocmai era in vizita la sotul ei din UK, sau alte variante aflate ulterior, la un curs de specializare "overseas" in UK sau la un job temporar tot in UK...drept urmare avansul, ca totul era cu plata in avans (si chiria si garantia) nu puteai sa o faci in contul "ei" de banca, care ar fi fost in Australia, ci transfer prin Western Union...urmand ca tu sa iei legatura cu persoana imputernicita care ramasese in OZ, si care ar fi facut actele cu tine, dupa care "ea" iti da un numar de referinta de la FedEx ca sa ridici cheile de la apartament, sau ii dai adresa si iti va tirmite cheile...

Multumesc Romania, pentru sistemul si oamenii tzepari si corupti, ca altfel cred ca luam o mare tzeapa! Dar cum am fost educat de viata de zi cu zi sa fiu suspicios la tot ce e prea bun, cu cateva clikuri pe net si o cautare mai amanuntita, am aflat ca asta e o schema de inselaciune de cativa ani, care prinde mai ales la tarile cu programe de emigrare (America, Australia, UK, Noua Zeelanda, Canada)...

Am sa incerc sa fac si eu un cat de mic bine, si am sa postez lista cu numele tzeparilor care au fost depistati pana acum, dar care sigur nu este nici pe departe completa:

• Ann Clare Collings
• Tara Collings
• Clare Collings
• Sandra Roland
• Nedved Henrick
• Laurie Paucot
• Chloe Hourde
• Anna Liffey
• Diette Clemence
• Chelsea Bluessports
• Mr. Smith Rolland
• Sarah Doyle
• Laurent Bizet
• Williams Harry
• Hilton Kurth
• Jean Loux
• Herrerias Stephanis
• Mary Arteda
• Alexandra Martine
• Sarah Hansen
• Marie Millecamps
• Edouardo Martel
• Angel Cunningham
• Susan Northmore
• Ruth Carthew
• Mona Linda

In concluzie, feriti-va de situri de genul www.shared-accommodation.net care nu au tarife pentru postarea de anunturi, si mai mult de atat, daca un anunt pare foarte bun, mai faceti o cautare dupa adresa sau zona, si o sa aveti surpriza sa gasiti si un al doilea anunt, cu pret mult mai mare, care este de fapt cel adevarat...

Uite ca si Australia are "glumele" ei, adaptate la societatea si sitemul tarilor cu emigranti multi...

Succese nebanuite si atentie sporita!

Completare: Țin sa adaug ca mister Cedric Elmer nu m- a mai contactat de cand i-am cerut datalii cu privire la contul de la o bank australiana sa ii pot face viramentul, adăugând ca Western union nu este bank si nu pot face plata prin acest serviciu.