Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Ajutoare si beneficii Australia

Postat de EugenP pe forum.

Am cautat un thread care sa sumarizeze/descrie ajutoarele si beneficiile care pot fi accesate de catre emigranti de genul: imprumuturi, alocatii, beneficii sau orice alte fonduri sau forme de sprijin care sa ne includa si pe noi rezidentii.

Redau mai jos pe cele pe care le-am gasit si studiat cat de cat.
Este posibil ca sa nu fi inteles pe deplin cum functioneaza si daca aveti completari/corectii nu va sfiiti sa le scrieti.

Child Care Benefit (CCB): este un ajutor pentru cheltuielile de ingrijire a copiilor concretizata prin plata a 24 de ore pe saptamana sau 50 de ore pe saptamana daca parintii lucreaza. Valoarea pe ora este de $3.90 rezultand un total de $93.6 respectiv $195 pe saptamana. Conditiile sunt: gradinita/insitutia sa fie aprobata, copilul sa fie imunizat sau sa urmeze un program de imunizare, parintii/tutorii sa aiba rezidenta si veniturile lor sa nu depaseasca o anumita suma stabilita in functie de numarul de copii (spre ex. pt 1 copil $142,426 anual)

Child Care Rebate (CCR): Este de fapt o completare la CCB si se refera la acordarea unei reduceri de pana la 50% la cheltuielile cu child care dar care nu poate fi mai mult de $7,500/an adica $144/sapt (suma valabila pana in 30 iunie 2014). Conditiile sunt: gradinita/institutia sa fie aprobata, si ambii parteneri sa lucreze (nu am gasit vreo limita maxima de venituri in acest caz). Poate fi platita direct catre institutie sau direct intr-un cont. Ce nu am inteles insa este daca 50% se refera doar la CCR sau CCR+CCB.

Info: in Child Care intra si after school. Pentru verificare child care aici

Family Tax Benefits A si B: este un ajutor pentru cresterea copiilor si este impartit in doua parti:
Family Tax Benefits partea A: pentru fiecare copil in parte, si partea B: care se adauga la FTB-A pentru familii cu un singur parinte sau un singur venit in familie.

Calculul sumei pe care puteti sa o primiti este influientata de numarul de copii si veniturile obtinute, si adiacent si de alte beneficii pe care le obtineti cum ar fi rent assist (detalii calcul partea A si partea B).
Din ce am dedus eu, ar trebui sa ai venituri destul de mici ca sa pot sa te incadrezi in maximum de suma care se poate acorda (de exemplu pt un copil intre 0-12 ani, pentru a primi maximul de $169.98/fortnight ar trebui ca veniturile pe familie sa fie de maxim $47.815). Probabil majoritatea s-ar putea incadra la ajutorul de baza care in cazul exemplului anterior ar fi de $54.32/fortnight. In plus, daca pe parcursul anului financiar situatia veniturilor se schimba si ati avut mai mult decat ajutorul de baza s-ar putea ca la sfarsit sa va treziti ca vi se cere banii inapoi.

Rent Assistance: un ajutor financiar pentru plata chiriei. Incadrarea la acest ajutor este facuta in mod automat atunci cand se face cerere pentru orice alt beneficiu gen Family Tax Benefits. Sumele variaza in functie de chiria platita, venituri si numarul de copii. Mai multe detalii aici. Conditiile pentru rent assistant sunt: sa primesti Tax Family Benefits peste ajutorul de baza deci in consecinta sa ai venituri mici, sau ai copii in intretinere dar nu esti eligibil si/sau nu indeplinesti conditiile pentru Family Tax Benefit. Drept urmare, nu stiu cat de relevant poate fi Rent Assistant pentru emigranti cu venituri medii. Daca nu am inteles bine va rog sa ma corectati.

FEE-HELP (special thx to mmanuel)
Acorarea de imprumuturi pentru cei care mai au de urmat cursuri, necesare pentru a intra intr-un organism profesional. Banii vor trebui platiti dupa depasirea plafonului de venituri specificat. Conditiile sunt destul de simple: sa fiti rezidenti, sa aveti TFN si cursurile sa fie eligibile (mai multe detalii direct pe site).

INFO PT CONTABILI:

Daca in urma assessment-ului v-au mai ramas cursuri de urmat (cum este si cazul meu) veti putea imprumuta banii pentru a urma aceste cursuri, urmand sa ii platiti cand va veti angaja si depasi plafonul mentionat.

Taguit: