Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Echivalare studii Proiectare si Planificare Urbana

Salut. Doar ce mi am primit licenta in Proiectare si Planificare Urbana la Mincu, as vrea sa mi iau zborul catre Australia fara pic de experienta ci proaspat iesita din atelierele facultatii. Vreau sa ajung , sa muncesc si sa pot investi din bani intr un master in Fine Arts acolo. Deja lucrez la picturi pe care intentionez sa le plasez(inca de pe acum online) in galeriile cu care sper sa pot semna cand voi ajunge acolo. Ce sanse am? Ce ar trebui sa aleg sa pot fi sigura de planul meu? Merci:)

Comentarii

  • @edith,

    din pacate trebuie sa indeplinesti punctajul ca sa poti emigra cu o viza permanenta sau chiar temporara.

    Iti trebuie cel putin 3 ani de munca ca sa ai macar o sansa. Vezi Pentru ce pot obtine puncte si cate.

    Alte variante, viza de studii si/sau vizita. Cu cea de vizitator nu ai sanse sa ramai aici iar cu cea de studii ai sanse foarte mici si e foarte lung drumul.

  • Okay, si totusi, presupunand prin absurd ca in decursul unui an as reusi sa achit integral un master in Au,si m-ar accepta la studii, unde ar mai fi riscul? Daca termin doi an de master acolo,banuiesc ca as avea sanse de angajare si nu m-ar trimite inapoi cu coada intre picioare intr-un lung drum spre casa..
    Si mai am o curiozitate, cand incepe anul "scolar" in Au? Banuiesc , candva in februarie,corect?
    Merci pt info;)

  • Pai chiar daca termini un master aici, ai cateva probleme:

    1. nu ai viza
    2. nu ai experienta in munca
    3. trebuie sa te intretii cumv pe perioada scolii aici ... ai voie sa muncesti doar part time pe timpul scolii
    4. pentru ca 1 si 2 nu te-ar angaja nimeni

    Da, in Februarie incepe anul scolar.

    Nu vreau sa te descurajez, dar nu e asa simplu cum pare atunci cand nu ai experienta in munca.

  • Multumesc pt clarificare,nu e o descurajare, din contra, m -ai ambitionat acum pt ca am inteles cum functioneaza. Ne vedem in 3 ani pe acest taram calduros hehe :smiley:

  • @edith said:
    Multumesc pt clarificare,nu e o descurajare, din contra, m -ai ambitionat acum pt ca am inteles cum functioneaza. Ne vedem in 3 ani pe acest taram calduros hehe :smiley:

    Ma bucur sa aud asta. Fa-ti puncrajul singura si vezi cum stai cu punctele si cata experienta de munca iti trebuie.