Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Check List - inainte de plecare

Check List - inainte de plecare
-Viza printata pe A4

-Biletele de avion

-Acte studii (diplome, certificate, atestate, etc.) la fel si pentru copil

-Acte familie (certificat nastere, certificat de casatorie/divort, BI/CI, Pasaport cu termen de valabilitate 5 ani inainte de plecare, )

-Acte medicale (pentru copil, carent cu vaccinuri)

-Permis de conducere, aviator, licente de scufundari, etc.

-Copii xerox asigurari de viata, medicale

-Recomandari, CV,

-Bani, Carti de credit

-Laptop si accesorii, tableta si accesorii, telefon si accesorii, casti, ceas de mana, HDD extern, Cd-uri, USB Stick, SD card-uri

-Aparat foto si accesorii

-Imbracaminte, Incaltaminte

-Medicamente (atentie la lista de medicamente interzise)

-Carti, materiale didactice, Dictionar EN-RO

-Ochelari de vedere

-Referinte de la Banca din RO legat de creditem imprumuturi, etc. (util in cazul in care iti faci imprumut in Australia)

-Referinte daca ai stat cu chirie

-Vinde tot ce nu-ti mai este de folos

Comentarii

    1. Referinte de la Banca din RO legat de creditem imprumuturi, etc.
      Exista un standard pentru aceste documente? Presupun ca trebuies si ele legalizate. Daca ai deja un credit la o banca din RO, faptul ca ceri referinte pentru o alta banca din alta tara, nu e putin riscant? (banca la care ai deja credit nu ar trebui sa fie putin ingrijorata?)

    2.Referinte daca ai stat cu chirie
    Exista un standard pentru aceste documente?

  • Lista noastra avea 111 subpuncte. Dintre ele cred ca merita sa mentionez (fara o ordine anume):

    • Telefon
    • Haine
    • Ceas
    • Palarie soare
    • Acte masina
    • Acte Motor
    • Dat tot ce e la firma
    • Inchis abonamente
    • Medicamente
    • Inchis internet
    • Albume foto parinti
    • Album foto noi
    • Traduceri acte (altele decat cele necesare. Ptr. medicare copil de exemplu)
    • Dictionar tehnic
    • Analize (eco/ochi; masele)
    • Proiecte facultate
    • Recomandari (angajator+colegi)
    • Portofoliu
    • Lista Depunere firme angajatori
    • Vopsit + tuns
    • Întâlniri -> familie, (fosti)colegi, prieteni
    • adaptor priza
    • Laptop
    • fisa medic cu tot istoricul + traducere
    • imputerniciri
    • cont aud (3 sapt inainte)
  • Buna treaba J ... sunte cateva puncte pe care in mod normal le`as fi sarit.
    Reusim oare sa facem o lista cat mai complexa cu lucrurile must-have inainte de plecare?
    Ma gandesc aici ca fiecare sa isi fac o lista cu ce si cum a luat .. cu siguranta brainstorming-ul va fi unul folositor :D

    Multam`
    Alex

  • Buna ziua, imi puteti spune va rog daca sunt primiti la gradinita/scoala copii nevaccinati? mi-a spus cineva ca se cere lista cu vaccinurile facute inca de la aterizarea in Australia..mi-e greu de crezut...asa este?Va multumesc! 
  • Nu iti cere nimeni vaccinurile cand aterizezi. 
    Sunt primiti la scoala fara vaccinuri, nu stiu exact ce spune legea in aceasta privinta, daca trebuie sa aduci documente de ce nu sunt vaccinati (religie, medicale, mai stiu eu ce). La gradinita nu stiu cum e, sunt private si e posibil sa aibe propriile reguli. Ai mei sunt vaccinati la zi, si nu am avut de ce sa intreb.

    DAR, de fiecare data cand e o epidemie, ti-l pune in brate si trebuie sa stai cu el acasa pana trece. Copii nu au voie sa stea singuri acasa pana pe la 10 ani.
  • JJ
    editat iulie 2016
    De pinde de la stat la stat.

    In cele mai multe state, copii nu vor fi primiti la scoala fara vaccinurile facute si adeverinta in consecinta. Motivul este simplu, pune in pericol ceilalti copii.

    Daca nu ma insel anul acesta sau la anul vor fi obligatorii pentru toata lumea, la nivel federal. Nu ai vaccin nu pupi scoala, gradinita, ajutor social, etc. 

    Daca din motive x sau y copilul tau nu a facut vaccin, se poate trece dar o sa fie si greu de demonstrat si greu de batut cu sistemul toata viata lui. Inclusiv cand o sa fie adult.
    Post edited by J on