Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Ce trebuie sa fac imediat dupa ce am aterizat in Australia ?

Cam asa vad eu lista unui proaspat emigrant imediat dupa ce a aterizat in Australia.

Lista e scrisa, nu in ordinea importantei, ci in ordinea in care mi-au trecut prin cap.

Deci sa vedem ...

Numere telefon mobil: 1 tu si unul sotul
Eu recomand AMAYSIM. Sunt o multime altii asemenea in Australia

  • 1 telefon cu planul de $5 - e sunat tot timpul
  • 1 telefon cu planul de $39 (unlimited plan)

parerea mea este ca este foarte important sa mergi pe planul de $39 pentru ca suni in tot felul de locuri: chirie, locuri de munca, centerlink, tfn, etc...
*cred ca este mult mai scump daca-ti iei planul tarifar mai mic si tot sa incarci la el

Cont Banca

  • Commonwealth Bank si NAB

  • Asta se poate face si din Romania (sau din alta tara). Dureaza 5 minute sa-ti faci contul efectiv si vei fi sunat pentru confirmare. Datele contului le primesti pe mail si poti sa-ti transferi banii acolo inainte sa pleci cu 1 - 2 saptamani

  • Deschide si cont de savings - aceeasi banca, acelasi cont. Este gratuit, ai dobanda la banii depusi si te ajuta sa cheltui mai putin. Se deschide din contul tau online

Centerlink

  • du-te la Centerlink
  • spune-le ca doar ce ai aterizat si ca ai vrea sa aplici pentru tot ce se poate aplica smiley
  • daca ai copil spune-le ca vrei sa aplici pentru FTBA si FTBB, child care suport daca este cazul, etc.
  • poti sa le dai si telefon (de pe unlimitedul tau pentru ca vei sta pe linie cel putin 1 - 2 ore)
  • in principiu o sa-ti zica sa te duci acasa sa aplici online dar cred ca e mai bine sa iei pulsul. De asemenea, poti aplica online si de acolo, au computere cu internet gratuit si telefoane unde poti vorbi cu operatorii centerlink
  • documentele se proceseaza in Canberra

TFN - asta nu e obligatoriu, dar recomandat

Medicare

  • duceti-va la un centru medicare si aplicati pentru carduri medicare

Vaccinuri Copii

  • daca ai cel putin un copil mic, este de preferat sa te duci sa te ia in evidenta cu vaccinurile care le-a facut si care mai sunt de facut (daca mai sunt)
  • aveti grija sa aveniti cu ele traduse si in limba Engleza

Carnet de conducere

  • desi poti sa circuli o perioada de timp cu carnetul Roman, parerea mea este ca, este destul de important sa-l schimbi cu cel Australian
  • este important pentru ca iei puncte in plus la aplicatia pentru locuinta. Si ofera si o incredere mai mare celor de la care vrei sa inchiriezi.
  • sunt anumite conditii pentru a obtine carnetul si pot fi diferite de la stat la stat

Asigurare Medicala

  • Daca stai prost cu sanatatea este recomandabil sa-ti faci o asigurare de sanatate. Nu este ieftina dar te poate costa mai putin decat daca nu ai
  • Daca ai peste 30 de ani, ai 1 an la dispozitie sa-ti faci aceasta asigurare. Daca nu o faci intr-un an de cand ai ajuns in australia, vei plati taxe mai mari la stat (care se maresc de la an la an)

Chirie

Munca - cel mai important

  • cauta si aplica !
  • sunt o multime de websituri unde poti gasi de munca pe meseria ta
  • Vezi www.seek.com.au

Ar putea fi spuse multe chestiuni cu privire la acest capitol dar, parerea mea este ca:

  • Este bine sa aplici dimineata
  • Fa un follow-up a 2-a zi (suna la cei care ai aplicat si vezi ce zic de aplicatia ta, baga-i in seama)
  • Aplica la cat mai multe job-uri
  • Fa-ti o lista cu comentarii .... cu job-urile la care ai aplicat
  • Fa-ti timp si imbunatateste-ti CV-ul de cate ori poti
  • Fa-ti timp si fa-ti un cover letter de fiecare data cand aplici pentru un post, chiar si necalificat
  • Nu face mofturi! ia munca necalificata daca stai prost cu banii
  • stiu ca o sa zici ca nu faci mofturi, dar majoritatea fac

Masina - nu este obligatoriu

  • Transportul in comun functioneaza. Distantele sunt mari pe aici, ajungi mai greu, dar ajungi.

Scoala

  • Da-ti copilul la scoala !
  • Nu poti sa-l dai la scoala (in principiu) fara listsa cu vaccinurile facute
  • Scoala se poate face si online / acasa