Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Acordul sotului pentru calatorie cu copilul

Imi trebuie acordul sotului ptr a calatori cu fiul nostru ?

laura m scrie:

"Salut,
Am avut acum 4 luni o situatie asemanatoare, copil 4 ani cu pasaport numai australian a plecat din Au cu o bunica si s-a intors cu alti bunici din Ro.

Ca sa fiu sigura c anu o sa aiba ai mei probleme cu el la venire, am dat telefoane.
La pasapoarte australia- nu ii intereseaza cu cine calatoreste copilul, pasaportul in sine ii da voie sa calaroreasca fara parinti indiferent de varsta.
La Consulat sydney ii trebuie procura sa iasa din ro? raspuns -teoretic nu, dar ca sa fiti sigura dati un telefon la politia de frontiera si va spun ei mai bine.

La politia de frontiera Otopeni- nu ar trebui procura sa iasa minorul din tara daca e pe pasaport australian, dar ca sa fiti sigura c anu aveti probleme, totusi faceti una(nu glumesc, asta a fost raspunsul, cand am insistat a zis ''faceti cum vreti''

Asa, ca sa nu se streseza ai mei am facut procura.

Rezultatul? La iesirea din Ro nu i-a intrebat de nimic. Surpriza- la Sydney in aeroport nu vroiau sa ii lase sa intre in tara. De ce calatoreste un cetatean australian cu cetateni romani? I-a tinut 2 ore acolo cu copilul si pana nu mi-a dat idiotul telefon sa ma intrebe daca e copilul meu si parintii mei nu i-a lasat sa plece. Si incepuse sa ma intrebe daca ii asteapta si sotul si altele. L-am intrebat ce ii pasa si imediat a zis ca o sa le dea drumul. Au urmat inca 2 ore de purecat bagaje la sange, inclusiv toate cutiile de jucarii ale copilului trecute prin X ray, caini si tot tacamul. Foarte bine ca isi fac treaba, dar surprizele apar de unde nu te astepti.

Daca eu as fi in situatia ta sa calatoreasca unul din parinti cu copilul nu as face absolut nimic. Iar telefoanele in ro la autoritati se dau cand ai vreo nostalgie dupa Ro, dupa 5 minute de conversatie esti asa fericit ca esti aici..."

Scris de garofita77